• 11-03-2010, «Ο σχολικός Τραμπουκισμός το “σκάει” από το σπίτι»
  • ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

2Ο ΓΡΑΦΕΙΟ Δ.Ε. ΠΕΙΡΑΙΑ
    Καρακουλουξή 44 & Π.Τσαλδάρη, 184 50 Νίκαια
    Τηλ.:  210-4251783 - Φαξ:  210-4251770
    e-mail:mail@2grde-peiraia.att.sch.gr

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 18/3/2010

Με μεγάλη προσέλευση και συμμετοχή εκπαιδευτικών και γονέων, πραγματοποιήθηκε η Διάλεξη του καθηγητή Εγκληματολογίας και Διευθυντή του Εργαστηρίου Ποινικών και Εγκληματολογικών Ερευνών της Νομικής Σχολής Αθηνών, κ. Νέστορα Κουράκη, με θέμα «Ο σχολικός Τραμπουκισμός το “σκάει” από το σπίτι», που διοργάνωσε το 2ο Γραφείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά την Πέμπτη 11 Μαρτίου 2010 στο Πνευματικό Κέντρο του Μητροπολιτικού Ι.Ν. Αγ. Νικολάου Νικαίας.  Στη διάλεξη του καθηγητή καταδείχθηκαν οι μορφές και τα αίτια του σχολικού τραμπουκισμού, το προφίλ του δράστη και του θύματος, ενώ στο τέλος προτάθηκαν πρακτικοί τρόποι αντιμετώπισης αυτού του φαινομένου.  Ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση με το κοινό και τοποθετήσεις εκπαιδευτικών.  Τέλος, ο καθηγητής, κ. Νέστορας Κουράκης, δεσμεύτηκε να επαναληφθεί αυτή η συνάντηση και την επόμενη σχολική χρονιά.

Η Προϊσταμένη
    Του 2ου Γραφείου Β/θμιας Εκπ/σης Πειραιά