• 20/2/2009, 19:00 Φιλολογική Βραδιά για τον Κωνσταντίνο Π. Καβάφη
  • Πρόγραμμα

Α.  ΛΟΓΟΣ

19:00-19:20  Εισήγηση «Ο Καβάφης ως ήρωας μυθιστορήματος» από τον κ. Φίλιππο Φιλίππου, Συγγραφέα

19:20-19:30  Εισήγηση «Η ποιητική τέχνη του Καβάφη» από την κ. Αρχοντία Β. Παπαδοπούλου, Προϊσταμένη του 2ου Γραφείου Δ.Ε. Πειραιά, Φιλόλογο-Ιστορικό

Β.  ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ-ΧΟΡΟΘΕΑΜΑ-ΑΠΑΓΓΕΛΙΑ
    19:30-20:00

Παρουσίαση δραματοποιημένων των ποιημάτων  ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ και ΑΠΟΛΕΙΠΕΙΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΝ

Σε video art : ΤΑ ΤΕΙΧΗ και σκηνές από τη ταινία "ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΒΑΦΗΣ" του Γιάννη Σμαραγδή

Σε χορευτική παντομίμα : ΕΠΕΣΤΡΕΦΕ,  ΤΟΥ  ΠΛΟΙΟΥ (σε απαγγελία Έλλης Λαμπέτη) και ΚΕΡΙΑ

Απαγγελία  ποιημάτων από την ηθοποιό κ. Εύα Κοταμανίδου

Συμμετέχουν οι ηθοποιοί : Μαρία Αμερικάνου, Ευγενία Πασπαλά, Ελένη Μιχαηλίδου, Αντώνης Σιώπκας, Κυριάκος Ψαρράκος, Ιωάννα Πετρουτσά και Ελένη Μίχου.

Χορογραφίες : Μαρία Χαλκιά και Σοφία Ατανίδου
    Μουσική : Γιώργος Κομνάς
    Σκηνοθετική επιμέλεια : Αντώνης Παπαδόπουλος

Ακολουθεί μικρή δεξίωση - Διάρκεια εκδήλωσης 1 ώρα

Ομιλητές
    Επίσημοι

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Αντιπρόεδρος της Βουλής κ. Αναστ. Νεράντζης, ο Βουλευτής Β’ Πειραιά κ. Γρηγ. Νιώτης, ο Προϊστάμενος του 4ου Γραφείου Α/θμιας Εκπ/σης Πειραιά κ. Γεώργιος Λαχανάς, η Σχολική Σύμβουλος Α/θμιας Εκπ/σης κ. Ελένη Καρυδά, η Υπεύθυνη της Αγωγής Υγείας της Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης Πειραιά κ. Σμαρώ Γιαννίρη, ο επίτιμος Σχολικός Σύμβουλος Α/θμιας Εκπ/σης κ. Αναστ. Σταμπουλίδης, πολλοί Διευθυντές Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων, ο Αντιπρόεδρος του Συλλόγων Δασκάλων Νίκαιας κ. Μιχάλης Παπαδάκης, πολλοί δάσκαλοι και καθηγητές, εκπρόσωποι της Αδελφότητας Σεβδικιωτών, της Ένωσης Ρενκιωτών, των Προσκόπων Νίκαιας-Κορυδαλλού.

Χαιρετισμός Υπουργού Παιδείας

Αθήνα, 20 Φεβρουαρίου 2009

ΜΗΝΥΜΑ
    ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ
    ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
    ΑΡΗ ΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ
    ΣΤΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΗ ΒΡΑΔΙΑ
    ΓΙΑ ΤΟΝ Κ. ΚΑΒΑΦΗ

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την πρόσκληση να μου απευθύνατε να παρευρεθώ σήμερα κοντά σας, στην φιλολογική βραδιά προς τιμήν του Κωνσταντίνου Καβάφη.

Δυστυχώς ανειλημμένες υποχρεώσεις δεν μου επιτρέπουν να βρίσκομαι ανάμεσά σας.  Έστω και από απόσταση, όμως, θα ήθελα να εκφράσω τις ευχές μου, για την ευόδωση των στόχων και των επιδιώξεων που συγκεντρώνει η σημερινή σας εκδήλωση.

Ταυτόχρονα, θα ήθελα να σας συγχαρώ για την συνέπεια με την οποία υπηρετείτε την προσπάθεια για μια ουσιαστική Παιδεία.  Είναι χρέος όλων μας να μαθαίνουμε στους νέους τον σημαίνοντα ρόλο και την πολύτιμη προσφορά σπουδαίων ποιητών, όπως ο Κωνσταντίνος Π.Καβάφης.  Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω ειλικρινά για το σπουδαίο έργο σας και σας διαβεβαιώνω ότι θα είμαι πάντοτε το πλευρό σας, αρωγός και συμπαραστάτης στις αξιέπαινες πρωτοβουλίες σας.

Με εκτίμηση,

Άρης Σπηλιωτόπουλος